Vishay/Dale IMC0603ER22NG01
IMC0603ER22NG01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ER22NG01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ER22NG01.pdf
Availability of IMC0603ER22NG01
QUANTITY
IMC0603ER22NG01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ER22NG01
Internal Part NumberEIS-IMC0603ER22NG01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22nH
Tolerance±2%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq38 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ER22NG01
Related LinksIMC0603, IMC0603ER22NG01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ER22NG01 Details Description
Related parts for IMC0603ER22NG01
TRANS PNP 40V 1A TO92 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 330MA 3.75 OHM datasheet.pdf
CONN IDC DB 5POS 2.5MM GRN PCB datasheet.pdf
IC DUAL 4-IN MUX 16-TSSOP datasheet.pdf
UNIVERSAL WALL ADAPTER datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE A 4POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 18AWG 100' datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf