Vishay/Dale IMC0603ER2N7S
IMC0603ER2N7S picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ER2N7S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 500MA 100 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ER2N7S.pdf
Availability of IMC0603ER2N7S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0603ER2N7S Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ER2N7S
Internal Part NumberEIS-IMC0603ER2N7S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance2.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ER2N7S
Related LinksIMC060, IMC0603ER2N7S Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ER2N7S Details Description
Related parts for IMC0603ER2N7S
FIXED IND 12UH 225MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC PLL CLK DRIVER 3.3V 24-TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 30A POWRFLAT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf