Vishay/Dale IMC0603ER3N9J
IMC0603ER3N9J picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ER3N9J
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 450MA 150 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ER3N9J.pdf
Availability of IMC0603ER3N9J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0603ER3N9J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ER3N9J
Internal Part NumberEIS-IMC0603ER3N9J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance3.9nH
Tolerance±5%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ER3N9J
Related LinksIMC060, IMC0603ER3N9J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ER3N9J Details Description
Related parts for IMC0603ER3N9J
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.35A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-PIN PLUG RED 36" datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HANDI-PAK MARKER BOOK 1-30 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100 L.143 datasheet.pdf
CAP FILM 110PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf