Vishay/Dale IMC0603ER47NJ
IMC0603ER47NJ picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ER47NJ
Brief Description
FIXED IND 47NH 250MA 950 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ER47NJ.pdf
Availability of IMC0603ER47NJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0603ER47NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ER47NJ
Internal Part NumberEIS-IMC0603ER47NJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ER47NJ
Related LinksIMC060, IMC0603ER47NJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ER47NJ Details Description
Related parts for IMC0603ER47NJ
JUMPER-H9992TR/A3047N/H9992TR 6" datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.7A 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS 7M WIRE LEAD NPN T-BEAM 10M datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
WIRE SDL RND ADH MNT NAT 1" HOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7S 0805 datasheet.pdf