Vishay/Dale IMC0603ER4N7C01
IMC0603ER4N7C01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ER4N7C01
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 700MA 110 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ER4N7C01.pdf
Availability of IMC0603ER4N7C01
QUANTITY
IMC0603ER4N7C01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ER4N7C01
Internal Part NumberEIS-IMC0603ER4N7C01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ER4N7C01
Related LinksIMC0603, IMC0603ER4N7C01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ER4N7C01 Details Description
Related parts for IMC0603ER4N7C01
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA 6" RG-178 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
OSC XO 161.133MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf