Vishay/Dale IMC0603ERR12G01
IMC0603ERR12G01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ERR12G01
Brief Description
FIXED IND 120NH 300MA 650 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ERR12G01.pdf
Availability of IMC0603ERR12G01
QUANTITY
IMC0603ERR12G01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ERR12G01
Internal Part NumberEIS-IMC0603ERR12G01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance120nH
Tolerance±2%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ERR12G01
Related LinksIMC0603, IMC0603ERR12G01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ERR12G01 Details Description
Related parts for IMC0603ERR12G01
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 990V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 3-INP 6-TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 7V 1A TO-220CP datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 8.2K OHM 24LBGA datasheet.pdf