Vishay/Dale IMC0805ER12NJ01
IMC0805ER12NJ01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0805ER12NJ01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 600MA 80 MOHM SMD
Datasheet Download
IMC0805ER12NJ01.pdf
Availability of IMC0805ER12NJ01
QUANTITY
IMC0805ER12NJ01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0805ER12NJ01
Internal Part NumberEIS-IMC0805ER12NJ01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0805-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance12nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant4.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)