Vishay/Dale IMC0805ER1R0K
IMC0805ER1R0K picture photo
Mfg. Part Number
IMC0805ER1R0K
Brief Description
FIXED IND 1UH 120MA 2.98 OHM SMD
Datasheet Download
IMC0805ER1R0K.pdf
Availability of IMC0805ER1R0K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0805ER1R0K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0805ER1R0K
Internal Part NumberEIS-IMC0805ER1R0K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1µH
Tolerance±10%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.98 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0805ER1R0K
Related LinksIMC080, IMC0805ER1R0K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0805ER1R0K Details Description
Related parts for IMC0805ER1R0K
IC REG CTRLR ISO PWM 8DIP datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT 2X5.94" datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR 74MM RND 49.05MM datasheet.pdf
RES SMD 6.73K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf