Vishay/Dale IMC0805ER6N8J01
IMC0805ER6N8J01 picture photo
Mfg. Part Number
IMC0805ER6N8J01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 600MA 60 MOHM
Datasheet Download
IMC0805ER6N8J01.pdf
Availability of IMC0805ER6N8J01
QUANTITY
IMC0805ER6N8J01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0805ER6N8J01
Internal Part NumberEIS-IMC0805ER6N8J01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0805-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0805ER6N8J01
Related LinksIMC0805, IMC0805ER6N8J01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0805ER6N8J01 Details Description
Related parts for IMC0805ER6N8J01
RES SMD 28.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34T/MC34G/MDM34T datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SMP5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN FIBRE CHAN 8-TSSOP datasheet.pdf
KIT INSERTION TERM AMP-BBL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 48 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
GRIP SPLIT LACE LOCKING BALE datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W SMBJ datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf