Vishay/Dale IMC1008ER1R0J
IMC1008ER1R0J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1008ER1R0J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 120MA 3.3 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1008ER1R0J.pdf
Availability of IMC1008ER1R0J
QUANTITY
IMC1008ER1R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1008ER1R0J
Internal Part NumberEIS-IMC1008ER1R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationIMC-1008 Data Change 02/Jan/2015
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance1µH
Tolerance±5%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant310MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1008ER1R0J
Related LinksIMC100, IMC1008ER1R0J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1008ER1R0J Details Description
Related parts for IMC1008ER1R0J
IGBT 600V 100A SOT-227B datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP LATCH 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
DSUB DM POWER 3W3 SOCKET datasheet.pdf
IC CURRENT SWITCH 10% 10UTQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2.8GHZ 14UQFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 100V ITO220AB datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf