Vishay/Dale IMC1008ER8N2J
IMC1008ER8N2J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1008ER8N2J
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 1A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
IMC1008ER8N2J.pdf
Availability of IMC1008ER8N2J
QUANTITY
IMC1008ER8N2J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1008ER8N2J
Internal Part NumberEIS-IMC1008ER8N2J
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1008ER8N2J
Related LinksIMC100, IMC1008ER8N2J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1008ER8N2J Details Description
Related parts for IMC1008ER8N2J
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI6 datasheet.pdf
PILOT LIGHT 6VAC LED SQUARE RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf
RING AVIKRIMP TAPED (AA-832-04T) datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN3A M-20 PL DC PLUG SM GOF D datasheet.pdf
CIR 17C 17#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf