Vishay/Dale IMC1210BN10NM
IMC1210BN10NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210BN10NM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 734MA 130 MOHM
Datasheet Download
IMC1210BN10NM.pdf
Availability of IMC1210BN10NM
QUANTITY
IMC1210BN10NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210BN10NM
Internal Part NumberEIS-IMC1210BN10NM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance10nH
Tolerance±20%
Current Rating734mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210BN10NM
Related LinksIMC121, IMC1210BN10NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210BN10NM Details Description
Related parts for IMC1210BN10NM
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf