Vishay/Dale IMC1210BN15NM
IMC1210BN15NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210BN15NM
Brief Description
FIXED IND 15NH 661MA 160 MOHM
Datasheet Download
IMC1210BN15NM.pdf
Availability of IMC1210BN15NM
QUANTITY
IMC1210BN15NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210BN15NM
Internal Part NumberEIS-IMC1210BN15NM
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance15nH
Tolerance±20%
Current Rating661mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210BN15NM
Related LinksIMC121, IMC1210BN15NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210BN15NM Details Description
Related parts for IMC1210BN15NM
PILOT LIGHT 12V LED RECT WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.6W AB 28TQFN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf