Vishay/Dale IMC1210BN181J
IMC1210BN181J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210BN181J
Brief Description
FIXED IND 180UH 60MA 17 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210BN181J.pdf
Availability of IMC1210BN181J
QUANTITY
IMC1210BN181J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210BN181J
Internal Part NumberEIS-IMC1210BN181J
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±5%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210BN181J
Related LinksIMC121, IMC1210BN181J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210BN181J Details Description
Related parts for IMC1210BN181J
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 50POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER STANDALON STFOXA0 datasheet.pdf
TIR LENS FROSTED MEDIUM 30MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf