Vishay/Dale IMC1210EB101J
IMC1210EB101J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB101J
Brief Description
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210EB101J.pdf
Availability of IMC1210EB101J
QUANTITY
IMC1210EB101J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB101J
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB101J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±5%
Current Rating73mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB101J
Related LinksIMC121, IMC1210EB101J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB101J Details Description
Related parts for IMC1210EB101J
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 4POS datasheet.pdf
RES 681 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf