Vishay/Dale IMC1210EB18NM
IMC1210EB18NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB18NM
Brief Description
FIXED IND 18NH 624MA 180 MOHM
Datasheet Download
IMC1210EB18NM.pdf
Availability of IMC1210EB18NM
QUANTITY
IMC1210EB18NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB18NM
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB18NM
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±20%
Current Rating624mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB18NM
Related LinksIMC121, IMC1210EB18NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB18NM Details Description
Related parts for IMC1210EB18NM
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf