Vishay/Dale IMC1210EB1R8J
IMC1210EB1R8J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB1R8J
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM
Datasheet Download
IMC1210EB1R8J.pdf
Availability of IMC1210EB1R8J
QUANTITY
IMC1210EB1R8J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB1R8J
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB1R8J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB1R8J
Related LinksIMC121, IMC1210EB1R8J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB1R8J Details Description
Related parts for IMC1210EB1R8J
IC TXRX RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 2.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.4" datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 19.68MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
INDUCOM CAN-INTERFACE PL2 (PCADL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf