Vishay/Dale IMC1210EB270K
IMC1210EB270K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB270K
Brief Description
FIXED IND 27UH 122MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210EB270K.pdf
Availability of IMC1210EB270K
QUANTITY
IMC1210EB270K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB270K
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB270K
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating122mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB270K
Related LinksIMC121, IMC1210EB270K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB270K Details Description
Related parts for IMC1210EB270K
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 32PS .100 DL STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf