Vishay/Dale IMC1210EB47NM
IMC1210EB47NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB47NM
Brief Description
FIXED IND 47NH 483MA 300 MOHM
Datasheet Download
IMC1210EB47NM.pdf
Availability of IMC1210EB47NM
QUANTITY
IMC1210EB47NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB47NM
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB47NM
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance47nH
Tolerance±20%
Current Rating483mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB47NM
Related LinksIMC121, IMC1210EB47NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB47NM Details Description
Related parts for IMC1210EB47NM
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SAFETY AND SECURITY WINDOW FILM datasheet.pdf
DIN-POWER FLOW048FP-5,5C1-2 datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 530MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB16 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf