Vishay/Dale IMC1210EB68NK
IMC1210EB68NK picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB68NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM
Datasheet Download
IMC1210EB68NK.pdf
Availability of IMC1210EB68NK
QUANTITY
IMC1210EB68NK Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB68NK
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB68NK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance68nH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB68NK
Related LinksIMC121, IMC1210EB68NK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB68NK Details Description
Related parts for IMC1210EB68NK
FIXED IND 33UH 600MA 510 MOHM datasheet.pdf
TERM SH LK FORK VYL 16-14 AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 30MA SCT595-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 35POS datasheet.pdf
PREMOFLEX 1.00MM JMPR LGT229 TYP datasheet.pdf
INSERT RCA JACK COUPLER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 487K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf