Vishay/Dale IMC1210ER270J
IMC1210ER270J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210ER270J
Brief Description
FIXED IND 27UH 122MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210ER270J.pdf
Availability of IMC1210ER270J
QUANTITY
IMC1210ER270J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210ER270J
Internal Part NumberEIS-IMC1210ER270J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance27µH
Tolerance±5%
Current Rating122mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210ER270J
Related LinksIMC121, IMC1210ER270J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210ER270J Details Description
Related parts for IMC1210ER270J
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CONV DC-DC DPA SWITCH 8SMD datasheet.pdf
CPC POSTED RCPT,11-4,R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 250V datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SL SMD HDR R/A W/LATCH TIN 8POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 75W datasheet.pdf