Vishay/Dale IMC1210ER33NJ
IMC1210ER33NJ picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210ER33NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33NH 540MA 240 MOHM
Datasheet Download
IMC1210ER33NJ.pdf
Availability of IMC1210ER33NJ
QUANTITY
IMC1210ER33NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210ER33NJ
Internal Part NumberEIS-IMC1210ER33NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance33nH
Tolerance±5%
Current Rating540mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210ER33NJ
Related LinksIMC121, IMC1210ER33NJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210ER33NJ Details Description
Related parts for IMC1210ER33NJ
SHROUDED HEADER 10 POS RT ANGLE datasheet.pdf
IC OSC CLK GEN 155.52MHZ OUT SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 100MW VMD2 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS .050 VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED NUMERIC 4.0" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
ADAPTER JTAG LINK 14-PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf