Vishay/Dale IMC1210ER4R7J
IMC1210ER4R7J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210ER4R7J
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 224MA 1.5 OHM
Datasheet Download
IMC1210ER4R7J.pdf
Availability of IMC1210ER4R7J
QUANTITY
IMC1210ER4R7J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210ER4R7J
Internal Part NumberEIS-IMC1210ER4R7J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating224mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210ER4R7J
Related LinksIMC121, IMC1210ER4R7J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210ER4R7J Details Description
Related parts for IMC1210ER4R7J
TRANS NPN 65V 1A TO-39 datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMM37B/AE37M/X datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 2POS datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf