Vishay/Dale IMC1210ER6R8K
IMC1210ER6R8K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210ER6R8K
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 204MA 1.8 OHM
Datasheet Download
IMC1210ER6R8K.pdf
Availability of IMC1210ER6R8K
QUANTITY
IMC1210ER6R8K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210ER6R8K
Internal Part NumberEIS-IMC1210ER6R8K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating204mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210ER6R8K
Related LinksIMC121, IMC1210ER6R8K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210ER6R8K Details Description
Related parts for IMC1210ER6R8K
RECTIFIER BRIDGE 100V 15A MB datasheet.pdf
TAPE LOW TEMP SEALING 48MMX50M datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC LATCH BIPOLAR 3V SOT23W datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf