Vishay/Dale IMC1210SY101K
IMC1210SY101K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY101K
Brief Description
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210SY101K.pdf
Availability of IMC1210SY101K
QUANTITY
IMC1210SY101K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY101K
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY101K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating73mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY101K
Related LinksIMC121, IMC1210SY101K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY101K Details Description
Related parts for IMC1210SY101K
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 51POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
SWITCH SPST 6 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf