Vishay/Dale IMC1210SY1R8K
IMC1210SY1R8K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY1R8K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM
Datasheet Download
IMC1210SY1R8K.pdf
Availability of IMC1210SY1R8K
QUANTITY
IMC1210SY1R8K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY1R8K
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY1R8K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY1R8K
Related LinksIMC121, IMC1210SY1R8K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY1R8K Details Description
Related parts for IMC1210SY1R8K
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 17A 3.2 MOHM SMD datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
RES 5K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
DAMAM15PNM-F225 - MIL EQUIV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf