Vishay/Dale IMC1210SY221J
IMC1210SY221J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY221J
Brief Description
FIXED IND 220UH 50MA 21 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210SY221J.pdf
Availability of IMC1210SY221J
QUANTITY
IMC1210SY221J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY221J
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY221J
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±5%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)21 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY221J
Related LinksIMC121, IMC1210SY221J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY221J Details Description
Related parts for IMC1210SY221J
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MAXI LATCH HSG .125X.125CC DR datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf