Vishay/Dale IMC1210SY2R7K
IMC1210SY2R7K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY2R7K
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.1 OHM
Datasheet Download
IMC1210SY2R7K.pdf
Availability of IMC1210SY2R7K
QUANTITY
IMC1210SY2R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY2R7K
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY2R7K
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY2R7K
Related LinksIMC121, IMC1210SY2R7K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY2R7K Details Description
Related parts for IMC1210SY2R7K
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5 OHM 10% 300W datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EXTEND PCI 184POS .050 3.3V datasheet.pdf
RES SMD 29.8KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
ENCODER 11MM ROTARY SW TOP ADJ datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A DL 16MSOP datasheet.pdf