Vishay/Dale IMC1210SY47NJ
IMC1210SY47NJ picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY47NJ
Brief Description
FIXED IND 47NH 483MA 300 MOHM
Datasheet Download
IMC1210SY47NJ.pdf
Availability of IMC1210SY47NJ
QUANTITY
IMC1210SY47NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY47NJ
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY47NJ
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating483mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY47NJ
Related LinksIMC121, IMC1210SY47NJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY47NJ Details Description
Related parts for IMC1210SY47NJ
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD BUFF 20-TQFN datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS VERT TYPE D datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 676BGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf