Vishay/Dale IMC1210SY820J
IMC1210SY820J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SY820J
Brief Description
FIXED IND 82UH 79MA 12 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210SY820J.pdf
Availability of IMC1210SY820J
QUANTITY
IMC1210SY820J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SY820J
Internal Part NumberEIS-IMC1210SY820J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance82µH
Tolerance±5%
Current Rating79mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SY820J
Related LinksIMC121, IMC1210SY820J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SY820J Details Description
Related parts for IMC1210SY820J
RES SMD 4.32K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 200W ISOPLUS247 datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.72NS 256FTBGA datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
FAN AXIAL DUAL 40X56MM 12VDC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf