Vishay/Dale IMC1210SYR27K
IMC1210SYR27K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210SYR27K
Brief Description
FIXED IND 270NH 456MA 360 MOHM
Datasheet Download
IMC1210SYR27K.pdf
Availability of IMC1210SYR27K
QUANTITY
IMC1210SYR27K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210SYR27K
Internal Part NumberEIS-IMC1210SYR27K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance270nH
Tolerance±10%
Current Rating456mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant320MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210SYR27K
Related LinksIMC121, IMC1210SYR27K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210SYR27K Details Description
Related parts for IMC1210SYR27K
LED SS GREEN DIFFUSED PCB 5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 68POS IDT .050 datasheet.pdf
RES 82 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
03P M-N-L.SOCK.HSG. datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf