Vishay/Dale IMC1812BN1R2J
IMC1812BN1R2J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812BN1R2J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM
Datasheet Download
IMC1812BN1R2J.pdf
Availability of IMC1812BN1R2J
QUANTITY
IMC1812BN1R2J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812BN1R2J
Internal Part NumberEIS-IMC1812BN1R2J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating430mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812BN1R2J
Related LinksIMC181, IMC1812BN1R2J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812BN1R2J Details Description
Related parts for IMC1812BN1R2J
TOOL CRIMP RG58/59/62AU BNC/TNC datasheet.pdf
MODULE POWER 28VDC-58VDC 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR30B/AE30G/APK30B datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 300MA 90 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-24V 21MA OUT datasheet.pdf