Vishay/Dale IMC1812BN1R8J
IMC1812BN1R8J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812BN1R8J
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM
Datasheet Download
IMC1812BN1R8J.pdf
Availability of IMC1812BN1R8J
QUANTITY
IMC1812BN1R8J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812BN1R8J
Internal Part NumberEIS-IMC1812BN1R8J
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812BN1R8J
Related LinksIMC181, IMC1812BN1R8J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812BN1R8J Details Description
Related parts for IMC1812BN1R8J
IDC CABLE - MCE20K/MC20F/MCE20K datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-8 datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN RETAINER 15CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 4 POSITIO datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf