Vishay/Dale IMC1812BN680K
IMC1812BN680K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812BN680K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 130MA 6 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812BN680K.pdf
Availability of IMC1812BN680K
QUANTITY
IMC1812BN680K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812BN680K
Internal Part NumberEIS-IMC1812BN680K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812BN680K
Related LinksIMC181, IMC1812BN680K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812BN680K Details Description
Related parts for IMC1812BN680K
RELAY SSR 10A 120VAC DC datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 50MA 3SSIP datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY YLW 8.1" datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BLADE #2 100PC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE RG-58 TO FME 14' RECPT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO-214AC datasheet.pdf
OSC X0 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC datasheet.pdf