Vishay/Dale IMC1812EB12NM
IMC1812EB12NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812EB12NM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 450MA 200 MOHM
Datasheet Download
IMC1812EB12NM.pdf
Availability of IMC1812EB12NM
QUANTITY
IMC1812EB12NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812EB12NM
Internal Part NumberEIS-IMC1812EB12NM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance12nH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812EB12NM
Related LinksIMC181, IMC1812EB12NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812EB12NM Details Description
Related parts for IMC1812EB12NM
IC MOTOR CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO3 datasheet.pdf
SW ROTARY SP NONSHOR 6DECK 125V datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 3W 47 OHM 5% datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC73 datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 3000K 80CRI datasheet.pdf