Vishay/Dale IMC1812EB150J
IMC1812EB150J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812EB150J
Brief Description
FIXED IND 15UH 200MA 2.5 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812EB150J.pdf
Availability of IMC1812EB150J
QUANTITY
IMC1812EB150J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812EB150J
Internal Part NumberEIS-IMC1812EB150J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance15µH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812EB150J
Related LinksIMC181, IMC1812EB150J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812EB150J Details Description
Related parts for IMC1812EB150J
RES SMD 21 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 25MSP 52QFN datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI VHF ECO 146-150.5MHZ datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 153MA 8.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
RES 560 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 1GB SLC datasheet.pdf
Mobile Multimedia CODEC with 1W Speaker Driver IC datasheet.pdf