Vishay/Dale IMC1812EB561K
IMC1812EB561K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812EB561K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 50MA 30 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812EB561K.pdf
Availability of IMC1812EB561K
QUANTITY
IMC1812EB561K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812EB561K
Internal Part NumberEIS-IMC1812EB561K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812EB561K
Related LinksIMC181, IMC1812EB561K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812EB561K Details Description
Related parts for IMC1812EB561K
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK OS 1KW datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 30POS datasheet.pdf
AML54 FULL ROCKER OPERATORCOVER datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/6 MC datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ARRWHD MNT W/SEAL 6.3"L 50LB GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf