Vishay/Dale IMC1812EB820J
IMC1812EB820J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812EB820J
Brief Description
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812EB820J.pdf
Availability of IMC1812EB820J
QUANTITY
IMC1812EB820J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812EB820J
Internal Part NumberEIS-IMC1812EB820J
SeriesIMC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance82µH
Tolerance±5%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812EB820J
Related LinksIMC181, IMC1812EB820J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812EB820J Details Description
Related parts for IMC1812EB820J
TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT883 datasheet.pdf
DESOLDERING IRON W/ PUMP datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK 50/125 ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT SATA datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 PIN RECP datasheet.pdf
560UF 400V 35X40MM 105C 2000H datasheet.pdf