Vishay/Dale IMC1812ER120K
IMC1812ER120K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ER120K
Brief Description
FIXED IND 12UH 225MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812ER120K.pdf
Availability of IMC1812ER120K
QUANTITY
IMC1812ER120K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ER120K
Internal Part NumberEIS-IMC1812ER120K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating225mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ER120K
Related LinksIMC181, IMC1812ER120K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ER120K Details Description
Related parts for IMC1812ER120K
IC REG LDO 2.1V 5A DDPAK datasheet.pdf
REPL MOTOR/FAN ASSY FOR 1810S datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3.6KV NP0 3838 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF B datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 9V OUTPUT CHAS datasheet.pdf