Vishay/Dale IMC1812ER220K
IMC1812ER220K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ER220K
Brief Description
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812ER220K.pdf
Availability of IMC1812ER220K
QUANTITY
IMC1812ER220K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ER220K
Internal Part NumberEIS-IMC1812ER220K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ER220K
Related LinksIMC181, IMC1812ER220K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ER220K Details Description
Related parts for IMC1812ER220K
INSERT MALE 24POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CABLE 3POS .100 JUMPER 6 INCHES datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FUSE 15A 690V TYPE T BS88 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 86MHZ 16SOP datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
NETWORK CABLE 8POS M12-CBL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 34POS datasheet.pdf