Vishay/Dale IMC1812ES221K
IMC1812ES221K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ES221K
Brief Description
FIXED IND 220UH 100MA 10 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812ES221K.pdf
Availability of IMC1812ES221K
QUANTITY
IMC1812ES221K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ES221K
Internal Part NumberEIS-IMC1812ES221K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ES221K
Related LinksIMC181, IMC1812ES221K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ES221K Details Description
Related parts for IMC1812ES221K
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
KIT LED MOD 120V MULTI-PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.1157K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf