Vishay/Dale IMC1812ES4R7K
IMC1812ES4R7K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ES4R7K
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 315MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812ES4R7K.pdf
Availability of IMC1812ES4R7K
QUANTITY
IMC1812ES4R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ES4R7K
Internal Part NumberEIS-IMC1812ES4R7K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating315mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ES4R7K
Related LinksIMC181, IMC1812ES4R7K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ES4R7K Details Description
Related parts for IMC1812ES4R7K
FIXED IND 10UH 2A 101 MOHM SMD datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 48POS 4ROW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 14A TO-220SIS datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 3A 4.2 MOHM SMD datasheet.pdf
LD 4MM STK P-P SILIC .75 50CM RD datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTB 16POS datasheet.pdf