Vishay/Dale IMC1812RQ3R9K
IMC1812RQ3R9K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RQ3R9K
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 330MA 900 MOHM
Datasheet Download
IMC1812RQ3R9K.pdf
Availability of IMC1812RQ3R9K
QUANTITY
IMC1812RQ3R9K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RQ3R9K
Internal Part NumberEIS-IMC1812RQ3R9K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating330mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812RQ3R9K
Related LinksIMC181, IMC1812RQ3R9K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812RQ3R9K Details Description
Related parts for IMC1812RQ3R9K
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 2A FASTON datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf