Vishay/Dale IMC1812RV1R0J
IMC1812RV1R0J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RV1R0J
Brief Description
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD
Datasheet Download
IMC1812RV1R0J.pdf
Availability of IMC1812RV1R0J
QUANTITY
IMC1812RV1R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RV1R0J
Internal Part NumberEIS-IMC1812RV1R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±5%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812RV1R0J
Related LinksIMC181, IMC1812RV1R0J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812RV1R0J Details Description
Related parts for IMC1812RV1R0J
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 700MW SFLAT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
LJT00RE-17-25P W/ SPEC COAX CN datasheet.pdf
1000UF 250V 35X40MM 85C 5000H datasheet.pdf