Vishay/Dale IMC1812RV1R5K
IMC1812RV1R5K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RV1R5K
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 410MA 600 MOHM
Datasheet Download
IMC1812RV1R5K.pdf
Availability of IMC1812RV1R5K
QUANTITY
IMC1812RV1R5K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RV1R5K
Internal Part NumberEIS-IMC1812RV1R5K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating410mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812RV1R5K
Related LinksIMC181, IMC1812RV1R5K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812RV1R5K Details Description
Related parts for IMC1812RV1R5K
CONN HEADER 4POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR STM32 F4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf
CONN FPC 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
60000UF 6.3V 35X79 85C ST datasheet.pdf