Vishay/Dale IMC1812RV2R7K
IMC1812RV2R7K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RV2R7K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 370MA 750 MOHM
Datasheet Download
IMC1812RV2R7K.pdf
Availability of IMC1812RV2R7K
QUANTITY
IMC1812RV2R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RV2R7K
Internal Part NumberEIS-IMC1812RV2R7K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating370mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812RV2R7K
Related LinksIMC181, IMC1812RV2R7K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812RV2R7K Details Description
Related parts for IMC1812RV2R7K
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON COOL WHT 2SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 4POS X-KEY datasheet.pdf
IC PWR MGMT 6CH W/4 LDO 32VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 29MM datasheet.pdf