Vishay/Dale IMC1812RV8R2K
IMC1812RV8R2K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RV8R2K
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4 OHM
Datasheet Download
IMC1812RV8R2K.pdf
Availability of IMC1812RV8R2K
QUANTITY
IMC1812RV8R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RV8R2K
Internal Part NumberEIS-IMC1812RV8R2K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesIMC-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating270mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812RV8R2K
Related LinksIMC181, IMC1812RV8R2K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812RV8R2K Details Description
Related parts for IMC1812RV8R2K
BOARD MOTOR BRUSHLESS DC L6235 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 450MA 330 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 19VC SOD323F datasheet.pdf
MQS BU-GEH 6P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM datasheet.pdf