Vishay/Dale IMC1812RW680K
IMC1812RW680K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RW680K
Brief Description
FIXED IND 68UH 130MA 6 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812RW680K.pdf
Availability of IMC1812RW680K
QUANTITY
IMC1812RW680K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RW680K
Internal Part NumberEIS-IMC1812RW680K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CorePowdered Iron
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812RW680K
Related LinksIMC181, IMC1812RW680K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812RW680K Details Description
Related parts for IMC1812RW680K
BOX ALUM BLACK 4.71"L X 3.7"W datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.88A 20 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
SL COMPLIANT VT SHRD HEADER 5CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf