Vishay/Dale IMC1812RX1R0K
IMC1812RX1R0K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RX1R0K
Brief Description
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD
Datasheet Download
IMC1812RX1R0K.pdf
Availability of IMC1812RX1R0K
QUANTITY
IMC1812RX1R0K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RX1R0K
Internal Part NumberEIS-IMC1812RX1R0K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812RX1R0K
Related LinksIMC181, IMC1812RX1R0K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812RX1R0K Details Description
Related parts for IMC1812RX1R0K
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR PROX M30 2W 15MM NC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 20CFP datasheet.pdf