Vishay/Dale IMC2220ER121K
IMC2220ER121K picture photo
Mfg. Part Number
IMC2220ER121K
Brief Description
FIXED IND 120UH 230MA 1.9 OHM
Datasheet Download
IMC2220ER121K.pdf
Availability of IMC2220ER121K
QUANTITY
IMC2220ER121K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC2220ER121K
Internal Part NumberEIS-IMC2220ER121K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-2220
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5650 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Supplier Device Package2220 (5650 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC2220ER121K
Related LinksIMC222, IMC2220ER121K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC2220ER121K Details Description
Related parts for IMC2220ER121K
IC MODEM 2400BPS DSP AFE 44-PLCC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC CRYSTAL OSC DRIVER SC70-6 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN M12 4POS R/A SOCKET datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 3/8" 14.38" datasheet.pdf
SET UP SLIDE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf